Chovatelé a milovníci zvířat,
těší nás, že pozvání k rozhovoru přijal Ing. Petr Tejml, špičkový chovatel morčat. Přečtěte si pohledy a postřehy v inspirativním rozhovoru.
Zaměstnání i celoživotní vášeň
Ing. Petr Tejml, Ph.D. vyučuje na Katedře zootechnických věd Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vypracoval se na špičku v chovu morčat, kterých chová několik desítek, a se kterými se pravidelně umisťuje na předních příčkách v rámci českých i mezinárodních výstav. V České republice je také nositelem titulu PRVNÍ ČESKÁ DIAMANTOVÁ CHOVATELSKÁ STANICE.
Kdy jste pochopil, že své uplatnění najdete ve své celoživotní vášni? Jak jste s chovem morčat začínal?
Morčata doprovázejí můj život prakticky od útlého dětství, když první morčata přinesl domů můj starší bratr. Díky maximální podpoře mého dědečka jsem začal budovat vlastní chov, to jsem byl ještě na základní škole. Vydržel jsem přes gymnázium i vysokou školu. V té době jsem byl už i posuzovatelem morčat a hojně posuzoval v zahraničí. Po absolvování magisterského studia přišla ze strany školy nabídka, zda bych nezůstal na doktorském studiu a věnoval se právě problematice morčat. Můj koníček se tak prakticky stal i mou profesí, kterou mohu neustále díky akademickému prostředí prohlubovat a chovu se intenzivně věnovat.
Skvělým chovatelským úspěchem bylo vykřížení nové fialové barvy morčete. Jak dlouhá byla tato cesta? A už je zařazena do Standardu plemen a barevných rázů morčat?
Možná až teď s odstupem času si více uvědomuji, čeho jsem dosáhl. Když se narodilo první mládě v barvě “violet”- fialové, tak to bylo obrovské nadšení. Cesta k prvnímu jedinci byla dlouhá, pracoval jsem na této barvě asi tři roky, narodilo se mnoho vrhů a odchoval jsem mnoho genových zvířat, než se vysněné fialové mládě narodilo. Nyní je barva zapojena do uznávacího řízení pro český standard a pracují na ní jiní chovatelé nejen u nás v ČR, ale i v zahraničí, kam jsem odchovy posunul.
Každý chovatel si určuje svoji strategii chovu morčat, ve které hraje roli mnoho různých aspektů a cílů. Jak se vede chovu morčat u nás a v čem je tento chov specifický? Kolik je kupříkladu registrovaných chovatelů morčat v Českém svazu chovatelů?
Vytyčení cílů je vždy důležité a každému začínajícímu chovateli radím, aby si právě pomyslný cíl určil. Chovatelství obecně není o tom si nakoupit zvířata z jiných chovů a pak je jen vystavovat, ale odchovat si svá zvířata s vlastním jménem a ty pak prezentovat a v chovu zušlechťovat. Díky široké paletě plemen, barev a kreseb morčat si každý chovatel jistě najde ta svá oblíbená a těm se věnuje. Češi jsou obecně šikovní chovatelé a chov se jim daří. Máme přeshraniční přesah a chov českých morčat jistě patří v Evropě k těm lepším, i s tak krátkou historií. Registrovaných chovatelů morčat pod ČSCH je asi kolem tří stovek.
Český svaz chovatelů zadal společnosti Bocus Letohrad výrobu speciální krmné směsi pro morčata, sestavené podle vlastní receptury. Jste jejím odborným garantem. S jakým záměrem jste přistupoval k této spolupráci?
Bezesporu zodpovědně, na českém trhu byla “díra” a tak tento krok ČSCH byl strategický a s obrovským potenciálem. S paní doktorkou Prudkou jsme tak vytvořili recepturu pro pelety, které bylo potřeba následně vyrobit navrženým technologickým postupem a otestovat.
Cílem bylo nalezení protnutí skutečných potřeb chovatelů a výživářských zkušeností. V čem je z pohledu složení tato krmná směs pro morčata výjimečná?
Na začátku jsme si určili několik hlavní parametrů: vyvážení živin ideální pro morčata, přítomnost vitamínu C a bezobilné komponenty. V neposlední řadě i cenu, která ale bohužel musí reagovat na současnou ekonomickou situaci, která už není v naší režii.
Na oficiálním e-shopu Českého svazu chovatelů ZVERIMEX a JÁ je o krmnou směs pro morčata velký zájem. A je i žádanou efektivní finanční úsporou pro chovatele. V čem je její unikátnost oproti konkurenci?
Jak už jsem lehce nastínil, absence obilovin, které nejsou ve výživě morčete vhodné, ideální vyváženost vlákniny, proteinů a tuku, vysoký obsah vitamínu C, který si morče nedokáže syntetizovat ve vlastním těle a jeho saturace je tedy závislá pouze na příjmu z potravy. Další výhodou je technologický způsob zpracování lisováním za studena s nízkou prašností a oddrolem a jistě ekonomičtější výhoda velkého balení pro chovatele.
Každý druh zvířat má i v krmení svoje zvláštnosti. Jak vidíte a hodnotíte snahu Českého svazu chovatelů, mít vlastní řady krmiv sestavených garanty z řad chovatelů?
Samozřejmě pozitivně, dlouholeté zkušenosti chovatelů obohatí běžné standardy využívané ve výživě zvířat. Krmnou dávku je potřeba přizpůsobit aktuální zátěži zvířete, ať už se jedná o období březosti, laktace či výkrmu. Osvěta v oblasti výživy je důležitá, neboť je to jeden z pilířů úspěšného chovu.
Děkujeme Petru Tejmlovi za rozhovor a všem chovatelům morčat přejeme hodně chovatelských úspěchů.
Tým e-shopu ZVERIMEX a JÁ